×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
افزایش مبادلات تجاری ایران و روسیه به بیش از ۳ میلیارد دلار

تجارت‌گردان – محمدرضا پورابراهیمی داورانی در گفت وگو با خانه ملت با اشاره به سفر پیش روی رئیس جمهور به کشور روسیه، گفت: سفر آقای رئیسی  به روسیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است البته روابط ایران و روسیه در موضوعات مختلف در طی سال های اخیر از حوزه مسائل امنیتی تا مسائل اقتصادی و همکاری‌های تعریف شده افزایش پیدا کرده و مورد نظر قرار گرفته است.

پیمان پولی ایران و روسیه می‌تواند ظرفیت‌سازی کند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسائل حوزه اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، خوشبختانه عضویت ایران در سازمان بین المللی شانگ‌های که اخیرا اتفاق افتاد، فرصت خوبی برای همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه را فراهم خواهد کرد و در کنار  این مسئله، موضوع اتحادیه اقتصادی اوراسیا است که مدت‌ها قبل ظرفیت خوبی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کرد تا بتواند با اعضای اوراسیا در همکاری‌های اقتصادی مشارکت داشته باشد.

وی با اشاره به پیمان‌های دو جانبه بین ایران و روسیه که ظرفیت‌های اقتصادی را از گذشته ایجاد کرده است، اظهار کرد: پیمان پولی از جمله این پیمان‌هاست که به شکلی می‌تواند ظرفیت‌سازی کند. برای جمهوری اسلامی ایران در این سفر امکان لازم فراهم است تا رئیس جمهور در دیدارهای دو جانبه و چند جانبه با مجموعه مدیران، روسای جمهور و مجالس و مجموعه‌های مختلف، ظرفیت جمهوری اسلامی ایران را در عرصه های اقتصادی ارتقاء ببخشند.

رئیس مجلس با سفر به روسیه بخشی از گره‌های مبادلاتی را باز کرد

پور ابراهیمی در ادامه در توضیح مبادلات تجاری ایران و روسیه، گفت: خبرهای خوبی از افزایش میزان تجارت جمهوری اسلامی ایران داریم، مبادلات تجاری که به طور متوسط در گذشته کمتر از ۲ میلیارد دلار بوده، بر اساس آخرین خبرها و بعد از شیوع ویروس کرونا ارتقاء و سقف تجارت به ۳ میلیارد دلار رسیده است البته سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به روسیه نیز در افزایش مبادلات تاثیر داشته و بخشی از گره مبادلاتی را باز کرده است.

 این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: البته نسبت به برنامه بلند مدت ایران که ۲۰ میلیارد دلار میزان تجارت ایران و روسیه را در نظر گرفته است، ۳میلیارد دلار عدد کمی است. به نظر می رسد سفر رئیس جمهور می‌تواند همکاری‌های میدانی بین ایران و روسیه را ارتقا دهد.

تجارت، مراودات بانکی و افزایش سرمایه گذاری مشترک اولویت‌های اصلی رئیس‌جمهور باشد

پورابراهیمی در ادامه بیان داشت: مهم ترین محورها که در این سفر می‌تواند در دستور کار قرار گیرد؛ نخست بحث تجارت و افزیش ظرفیت‌های تجاری دو کشور است تا میزان مبادلات تجاری اعم از واردات و صادرات از رقم ۳ میلیارد دلار به برنامه بلند مدت یعنی ۲۰ میلیارد دلار برسد. در حوزه واردات اقلام مورد نیاز از روسیه و صادرات اقلام ایرانی به ویژه در بخش کشاورزی باید همکاری‌های تجاری افزایش یابد البته در این مدت شاهد رشد شتابان بودیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: دومین نکته قابل توجه، مراودات پولی و بانکی بین دو کشور است، با توجه به پیمان پولی دو جانبه با کشور روسیه برنامه عملیاتی که در این سفر می‌تواند توسط رئیس جمهور مطرح شود، فرصت خوبی است تا بتوانیم با همکاری مشترک نسبت به بحث مراودات بانکی در یک بستر کاملا شفاف و مشخص اقدام کنیم و بخشی از محدودیت‌های مراودات بانکی و پولی که امروز با آنها مواجهیم، کنار گذاشته شود.

وی نکته قابل توجه سوم را همکاری مشترک در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری‌های مشترک دانست و گفت: در گذشته شاهد حضور روس‌ها در پروژه های نفتی ایران بودیم و طبیعتا این موضوع می‌تواند بازتعریف شود و به شکلی مورد نظر قرار گیرد. حضور ایران به واسطه دانش فنی در موضوعات تخصصی نیز می‌تواند موضوع همکاری مشترک اقتصادی باشد. بنابراین مسائل اصلی ما بحث تجارت، مراودات بانکی و افزایش همکاری‌ها در حوزه سرمایه گذاری مشترک به عنوان اولویت‌های اصلی است که در سفر رئیس جمهور می‌تواند مبنا قرار گیرد.

آغاز تحولات و آثار مثبت اقتصادی با سفر رئیسی به روسیه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: به نظر می‌رسد با فضایی که در حوزه بین الملل شکل گرفته است، سفر رئیس‌جمهور آغاز تحولات و آثار مثبت اقتصادی به واسطه تصمیماتی که گرفته می‌شود، باشد. خروجی این سفر می‌تواند برای کشور ما مفید واقع شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


logo-samandehi