×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲
تعیین تکلیف ۸ هزار میلیارد تومان اموال تملیکی در دولت سیزدهم

«سید عبدالمجید اجتهادی» در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) با اشاره به ایجاد شفافیت در مزایده‌های سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اظهار کرد: یکی از وظایف عمده سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، تعیین تکلیف کالا پس از تحویل گرفتن آن است که تعیین تکلیف کالاها روش‌های مختلف دارد.


وی درباره وضعیت کالاهایی که حکم به انهدام و یا امحای آنها داده می‌شود، با تاکید بر لزوم شفافیت در این مورد گفت: در این مورد باید مشخص شود آیا واقعاً این کالاها امحا می‌شود یا خیر، ممکن است صورتجلسه ‌شود و کالا به نام امحا، به جاهای دیگر منتقل می‌شود‍‍‍‍‍‍! پیش از این چندان به شفافیت در این موضوع توجهی نمی‌شد.


وی همچنین بر ضرورت ایجاد شفافیت در زمینه فروش کالا، گفت: سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی طبیعتاً به عنوان نماینده دولت باید سعی کند کالا را به بالاترین بها بفروشد، به جز موارد خاصی که مثلاً کالا به برخی از دستگاه‌ها حسب موارد قانونی فروخته می‌شود که آن کالا هم با قیمت پایه کارشناسی یا درصدی بالاتر از قیمت کارشناسی فروخته خواهد شد.


مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی بیان کرد: بعد از اتفاقاتی که در این سازمان افتاد، رئیس جمهور و پس از آن رئیس قوه قضائیه ورود کردند، تغییراتی بنیادینی ایجاد شد؛ به ویژه اینکه وزیر اقتصاد، زمان و توجه زیادی را به این موضوع معطوف کرد و بر شفافیت و رقابت در مزایده‌ها و حراج‌های اموال تملیکی تاکید داشت، چراکه که معتقد بود در شفافیت و رقابت است که قیمت واقعی کالا مشخص می‌شود و رقابت واقعی به وجود می‌آید.

فروش بیش از ۴ هزار میلیارد تومان کالای متروکه


مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی درباره میزان درآمدزایی از طریق فروش اموال با تغییرات ایجاد شده در این مورد در دولت سیزدهم، گفت: از آغاز به کار دولت تا پایان سه ماه نخست ۱۴۰۱ بیش از ۴ هزار میلیارد تومان فروش کالا و بیش از ۸ هزار میلیارد تومان نیز تعیین تکلیف کالا داشته‌ایم.


اجتهادی تشریح کرد: در استان هرمزگان که استان اصلی در زمینه کالاهای متروکه است، ۷۲۲ درصد افزایش فروش کالا را در همین سه ماه نخست ۱۴۰۱ داشتیم که امیدواریم این روند همچنان ادامه پیدا کند تا بتوانیم کالاهایی که اکنون در انبارها وجود دارد، تعیین تکلیف کنیم.


وی خاطرنشان کرد: همچنین در موضوع اصلاح قانون که اکنون در مجلس مطرح است و همچنین موضوع اصلاح ساختار سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، اقدامات مثبتی همزمان در حال انجام است.


مدیر عامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی یادآوری کرد: امیدواریم اتفاقی که در زمینه ساماندهی انبارها افتاده است و موضوع قفسه‌بندی‌هایی که به هیچ عنوان مسبوق به سابقه نبوده، استمرار داشته باشد.


وی گفت: در همین مدت کوتاهی که از شروع به تغییرات در این زمینه در دولت سیزدهم می‌گذرد، ظرفیت انبارها را چند برابر کردیم و بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کالا را در همین ۱۱ ماهه دولت سیزدهم، تعیین تکلیف کردیم که درصد بسیار زیادی از آنها کالاهایی است که فروخته شده و درآمد حاصل از فروش آن به خزانه دولت واریز شده است.


اجتهادی ادامه داد: قسمتی هم مربوط به انبار کالاهایی است که رأی برائت برای آنها صادر شده و استرداد شده و یا کالاهایی است که مشمول انهدام هستند و یا مدت زمان بسیار زیادی و طولانی در انبارها بوده و یا اینکه کالاهایی مانند مواد غذایی، خوراکی، آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی است که دانشگاه علوم پزشکی آنها را تأیید نمی‌کند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.