×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : پنج شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۲

به گزارش خبرگزاری مهر، جواد اوجی با بیان اینکه احداث خط لوله گاز به استان خراسان رضوی تقویت خواهد شد و در موضوع تولید گاز و مدیریت مصرف تصمیم‌های خوبی گرفته شده است، اظهار کرد: سازمان راهداری و پلیس راهور در این مدت تلاش‌های زیادی داشته و امید است تسهیل تردد تانکرهای سوخت برای نیروگاه‌های تولید برق را نیز در اولویت قرار دهد.

وزیر نفت گفت: خوشبختانه امسال مشوق‌های خوبی در دولت مصوب شد که هر مشترک که مصرف گاز خود را یک درصد کاهش دهد، سه درصد تخفیف بگیرد و از سوی دیگر مشترکانی که خارج از الگو، مصرف می‌کنند اخطار بگیرند و حتی گازشان قطع و در قبوض نیز جرایم برایشان اعمال شود.

وی بیان کرد: از روزهای ابتدایی که موضوع قطع گاز ترکمنستان به دلیل سرمای بی سابقه در این کشور رخ داد، آنها صادرات گاز به خراسان رضوی را قطع کردند که با تدابیر اندیشیده شده شبکه انتقال انجام و مصرف مدیریت شد.

اوجی در ادامه گفت: در هر سه استان خراسان و استان‌های گلستان و مازندران به سرعت ستاد سوخت و بحران تشکیل و با همکاری خوب استانداران کشور، خوشبختانه با همکاری افراد در صنعت نفت و گاز اوضاع مدیریت شد تا مردم دچار چالش نشوند.

وزیر نفت افزود: شبکه انتقال گاز تاکنون پایدار است، در برخی نقاط جنوب استان خراسان رضوی از دیشب مشکل پیدا شد که همکاران ما در حال تلاش هستند و خانه به خانه می‌روند و نفت سفید، بخاری و سیلندر گاز ال.پی. جی توزیع می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: باتوجه به شرایط آب و هوایی پیش بینی مصرف گاز در خراسان رضوی بالای ۶۴ میلیون متر مکعب بود که با همکاری مردم در این استان، به طور میانگین ۲ میلیون متر مکعب صرفه جویی شد که قابل تقدیر است.

اوجی ادامه داد: یک کار خوب استاندار خراسان رضوی برگزاری جلسات به صورت مستمر در ستاد سوخت و بحران استان بود تا با اتخاذ راهکارها مردم کمترین چالش را داشته باشند، امروز هم به اتفاق ایشان از برخی شهرستانهای دچار قطعی گاز به صورت میدانی بازدید می‌شود.

وزیر نفت بیان کرد: طبق تصمیمات اتخاذ شده برای حل مشکل گاز جنوب خراسان رضوی توافق شد تا شرکت ملی گاز و پالایش و پخش برای احداث خط لوله “تابش” تسریع شود تا استان‌های مربوطه از نظر فرآورده‌های نفتی در سالهای آتی تأمین شوند.

وی گفت: مصرف گاز در کشور با توجه به سرمای کم سابقه طی چند روز گذشته رکورد جدیدی زد، به طوریکه ۷۰۰ میلیون متر مکعب گاز در بخشهای مختلف مصرف شد.

اوجی با بیان اینکه طی این مدت میانگین دما در ۲۰ استان کشور ۱۰ درجه زیر صفر بود که رقمی بی سابقه است، افزود: با تدابیر انجام شده، تعمیرات اساسی و اقدامات در سکوهای تولید گاز، افزایش ظرفیت تولید گاز در این ایام در حال رقم خوردن است.

وزیر نفت بیان کرد: بدین طریق تولید گاز خام نزدیک به ۹۹۰ میلیون متر مکعب و تولید گاز شیرین خروجی از پالایشگاه نیز به ۸۴۸ میلیون متر مکعب رسیده است که رکورد بی نظیری است.

وی ادامه داد: طی چند روز اخیر و با توجه به سرما در استان‌های شرق کشور نزدیک به ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع مصرف شد که این میزان با مصرف بهینه و همکاری مردم به خصوص در استان‌های شمالی قابل تقدیر است.

اوجی بیان کرد: صرفه جویی در تهران در روزهای گذشته ۶ میلیون مترمکعب بوده است که قابل تقدیر است، مردم همکاری دارند اما تقاضا داریم این روند تداوم یابد تا سایر مشترکان دچار قطعی گاز نشوند.

وزیر نفت گفت: تا دیروز عصر خوشبختانه در هیچ جای کشور شاهد قطعی گاز نبودیم ولی در شهرستان‌های شمال شرق کشور، با توجه به مصرف بالای گاز در مقایسه با سال قبل، در برخی شهرها و روستاها در جنوب استان خراسان رضوی به علت افت فشار، گاز قطع شد.

وی تصریح کرد: البته همکاران در شرکت ملی گاز و استان‌ها موضوع را دنبال می‌کنند و شرکت پالایش و پخش نیز تدابیر خوبی را در نظر گرفته است، در این راستا سوخت مایع، نفت سفید و سیلندر، بخاری نفتی و برقی نیز برای مشترکان تدارک دیده شده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.