×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳
پرداخت ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک مسکن

به گزارش تجارت گردان به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، مدیرعامل بانک مسکن در نشست بهبود و توسعه نظام تامین مالی در طرح های جهش تولید مسکن که در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد، گفت: مجلس شورای اسلامی ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به منظور ساخت سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی به سیستم بانکی تکلیف کرده که ۸۰۰ هزار واحد در مناطق شهری و ۴۰۰ هزار واحد در مناطق روستایی است.
مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه در قالب طرح نهضت ملی، در بانک مسکن ۵۰۷ هزار نفر افتتاح حساب کردند، گفت: بیش از ۲۹۰ هزار نفر سهم الشرکه خود را بین یک میلیون تا ۱۶۰ میلیون تومان واریز کردند.
دکترشایان در خصوص تفاوت مسکن مهر با طرح نهضت ملی مسکن تصریح کرد: در طرح مسکن مهر ابتدا پروژه‌ها ساخته شدند و سپس متقاضیان تعیین و واحدها تحویل می‌شدند اما در طرح نهضت ملی مسکن که متقاضی محور است، ابتدا شخص سهم الشرکه خود را واریز می‌کند و از آغاز اجرای آن ساختمان، طبقه و واحد متقاضیان مشخص است.

وی با بیان اینکه تا امروز متقاضیان این طرح ۱۸ هزار میلیارد تومان سهم الشرکه خود را واریز کردند، اظهار داشت: در طرح نهضت ملی مسکن قرار است در ابتدا واریزی خود متقاضی در پروژه هزینه شود و پس از آن سیستم بانکی وارد چرخه تسهیلات می‌شوند.

دکتر شایان افزود: امروز از ۱۸ هزار میلیارد تومان سهم الشرکه متقاضیان، ۵۰ درصد معادل حدود ۹ هزار میلیارد تومان در پروژه ها هزینه شده است. در حال حاضر بانک مسکن بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح نهضت ملی مسکن پرداخت کرده است.

وی صدور پروانه ‌های ساختمانی کشور را به عنوان شاخصی برای سنجش وضعیت ساخت و ساز توصیف کرد و گفت: بررسی آمار نشان می‌دهد اوج صدور پروانه‌های ساختمانی طی دهه‌های اخیر به سال ۱۳۹۰ بازمی گردد و این روند همواره طی سال‌های پس از آن نزولی بوده است.
دکتر شایان با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۰ سهم بخش مسکن از تسهیلات پرداختی بخش مسکن ۱۷ درصد بود گفت: امروز این سهم به ۵ درصد کاهش یافته است. اگر می‌خواهیم به بخش مسکن توجه کنیم و به تسهیل ازدواج جوانان کمک کنیم، سیستم بانکی ما باید از سهم سایر بخش‌ها کم کند و سهم مسکن را از ۵ درصد فعلی به ۱۷ درصد برساند

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.