×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : یکشنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۲
۲۱۰ شهر در تنش آبی خواهند بود/ احتمال قطعی آب شهرهای دارای چالش

به گزارش تجارت گردان ، حمیدرضا جانباز  در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری در زمینه محرومیت‌زدایی از مناطق روستایی با بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در جمع خبرنگاران اظهارداشت: در بخش روستایی علاوه بر اعتبارات طرح‌های پیوست تملیک دارایی به شرکت‌ها از حدود پنج سال گذشته ارتباط با بخش خصوصی و گروه‌های جهادی و همچنین کسانی که تمایل به فعالیت در بخش آبرسانی روستایی دارند را آغاز کردیم تا در سرعت اجرای پروژه‌ها کمک کنند.

وی افزود: توافقی با بیناد احسان در قالب تعیین پروژه‌های عمرانی داشتیم و در فودجه ۱۴۰۰ این فرصت برای ما فراهم شد که کار مشترک با این بنیاد را از استان سیستان و بلوچستان آغاز کنیم.

وی با بیان اینکه ا ستان‌هایی که به لحاظ تامین آب مشکل دارند در اولویت ما قرار دارند افزود: دستورات لازم جهت تسریع در تامین منابع مالی مورد نیاز داده شده و روستاها در اختیار گروه‌های جهادی قرار می‌گیرد و پیش بینی می‌شود که تا قبل از پایان سال ۱۳۰ روستا به سرانجام برسد ضمن اینکه در نظر داریم همه استان‌ها از این پروژهها بهره‌مند شوند اما استان‌های دارای چالش آبی در اولویت قرار دارند.

مدیرعامل شرکت آبفای کشور گفت: تعداد زیادی از استان‌های فلات مرکزی که مشکل تامین آب دارند و به لحاظ حجم بارش و اقلیم شرایط ویژه‌ای دارند در اولویت ما قرار گرفته‌اند.

وی در ادامه بیان داشت: پیش بینی می‌شود که تعداد شهر‌های دارای تنش نسبت به سال گذشته که وضعیت بارش مناسب بود افزایش یافته و به بیش از ۲۱۰ شهر برسد که از این تعداد ۱۰۰ شهر در وضعیت قرمز هستند و بیش از ۲۰ درصد کمبود دارند.

وی ادامه داد: ما روی شبکه‌ها مسلط شدیم و مدیریت فشار تامین برق سامانه‌های اضطراری خواهیم داشت ضمن اینکه به مولدهای برق اضطراری مجهز شدیم تا به رغم کمبود بارش و افزایش بی‌سابقه دما کمترین مشکل را داشته با شیم.

وی در پاسخ به سوال ایلنا درباره میزان تغییر استفاده از آب‌های سطحی و زیرزمینی در سال جاری گفت: تقریبا حدود ۴۷ درصد از آب سطحی شهر و بیش از ۵۰ درصد از آب زیرزمینی استفاده می‌شود.

وی ا فزود: در شهرهایی مکه و ابسته به آب سطحی هستیم شرایط سخت‌تر است سدهایی که تامین آب شرب می‌کنند جزو اولویت‌های وزارت نیرو در تخصیص قرار گرفتند و سیاست این است که اولویت با آب شرب باشد.

وی با اشاره به وضعیت سدها نسبت به سال گذشته خاطرنشان کرد: سدهایی که تامین آب شرب می‌کنند نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کمبود ذخیره دارند البته هدف‌گذاری این است که آب شرب در اولویت باشد.

جانباز گفت: ما به صورت هفتگی و منظم با وزیر نیرو جلساتی برگزار می‌کنیم و موضوعات پایش وضعیت آبی و عبور از تابستان را بررسی می‌کنیم. همه توجه ما این استکه به رغم وضعیت اقلیمی دچار کمبود آب نشویم.

وی درباره شناسایی مشترکین پرمصرف گفت: طبق سیستم‌هایی که در دسترس داریم هر گونه انحرافی در مصرف شناسایی خواهد شد ابتدا اخطار داده و با کسانی که رعایت نکنند برخورد خواهد شد.

مدیرعامل آبفای کشور درباره برنامه قطعی آب گفت: جزو سیاست‌های مجموعه نیست که قطعی داشته باشیم حتی جاهایی که میزان تامین و مصرف باهم برابر نیست قطعی اعمال نمی‌شود اما با توجه به طول شبکه و تعداد زیاد تاسیسات ممکن است مشکلاتی حادث شود.

وی خاطرنشان کرد: از پنج سال گذشته با مدیریت فشار تامین یکنواخت آب مشترکین فراهم می‌شود و اکنون در دنیا در شبکه توزیع قطع آب و جیره‌بندی از دستور کار خارج شده است. هدف ما نیز این است که مدیریت فشار داشته باشیم مگر در جاهایی که مجبور شویم و یا حادثه‌ای رخ دهد.

وی یادآور شد: ۱۰۱ شهری که اعلام کردیم وضعیت قرمز دارند احتمالا با مشکل مواجه شوند اما برنامه‌ای برای قطع آب نداریم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شهر میزان تولید و مصرف آب برابر است و ۱۰۰ شهر وضعیت قرمز دارند پیشن بینی می‌شود که با تداوم افزایش دما که در پنج سال گذشته بی‌سابقه بوده تعداد این شهرها افزایش یابد اما اقدامات خوبی طی دو سال گذشته در قالب طرح‌های کوتاه‌مدت شکل گرفته و این اطمینان را می‌دهد که به رغم اینکه میزان بارش نسبت به سال‌های گذشته مناسب نیست میزان آبی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد نسبت به سال‌های گذشته اوضاع بهتری داشته باشند.

وی درباره کیفیت آب نیز گفت: کیفیت آب خط قرمز ما است و هر نقطه‌ای که از استانداردهای ایران خارج شود آب منطقه را قطع می‌کنیم و از روش‌های دیگر تامین آب صورت می‌گیرد.

وی گفت: مصوبه دولت جهت تامین منابع مالی پروژه‌های اضطرای تنش آبی از ابتدای خرداد ابلاغ شد که کمک می‌کند در این پروژه‌ها تسریع ایجاد شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.