×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳
آرمان تأمین‌اجتماعی در بخش سلامت، درمان رایگان بازنشستگان است

میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در همایش سراسری کانون‌های کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین‌اجتماعی سراسر کشور، با تأکید بر این‌که آرمان نهایی توسعه بخش درمان تأمین‌اجتماعی، تأمین و ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان است، گفت: توسعه خدمات به‌ویژه برای بازنشستگان، از اولویت‌های راهبردی ماست و به‌اندازه‌ای که بتوانیم این مسیر را ادامه می‌دهیم. با همه سختی‌ها ما در ریل “آینده‌سازی” قرار گرفته‌ایم و در این مسیر باید مثل گذشته، دست به دست هم دهیم. آرمان نهایی ما در بخش درمان، تأمین درمان رایگان برای همه بازنشستگان است و از ابتدای مسئولیت، تحقق این آرمان را پیگیری کرده‌ایم. تأکید رئیس‌جمهور عزیزمان و معاون اول محترم و وزیر محترم کار همیشه توسعه خدمات بوده و در این زمینه، همراه و پشتیبان ما بوده‌اند. ما هم در حد توان و مقدورات‌مان کوشیده‌ایم از هیچ تلاشی برای رسیدن به این آرمان کوتاهی نکنیم و اگر امروز در کشور ۱۳۳ پروژه در حال طراحی و احداث و توسعه داریم، با هدف تحقق این آرمان است.

به گزارش تجارت گردان به نقل از روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی؛ در این همایش مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با تبریک روز میلاد سید‌الساجدین یادگار کربلا حضرت امام زین‌العابدین (ع) و با نقل روایت البرکت مع الاکابرکم؛ گفت: برکت در وجود بزرگان و “اکابر” است. اگر دنبال واژه‌ای هستیم که جمیع ویژگی‌های بازنشستگان را در خود داشته باشد، باید از کلمه “اکابر” استفاده کنیم. ما باید شکرگزار وجود بازنشستگان باشیم زیرا هر چه‌داریم از برکت وجود آنان داریم و اگر کاری انجام داده‌ایم و موفقیتی داشته‌ایم هم از برکت وجود بزرگان و سالمندان و بازنشستگان بوده است. هر چند نتوانسته‌ایم همه نیازهای بازنشستگان را به‌صورت جامع و کامل پاسخگو باشیم و شرمنده بزرگیِ ملتی هستیم که از ابتدای انقلاب با همه وجود همراه انقلاب و جنگ و رشد و اقتدار و امنیت بوده و همیشه و همه جا نقش داشته است؛ اما هر چه هم انجام شده از بزرگی و برکت بزرگیِ شماست و نه کارهایی که ما انجام داده‌ایم. این معنای «البرکت مع الاکابرکم» است. با این نگاه، بین ما و بین اراده و خواسته‌های شما نباید هیچ فاصله‌ای وجود داشته باشد. مدیران کانون‌های بازنشستگی شاهد هستند که ما هر تصمیمی در این حوزه گرفته‌ایم با همراهی و همفکری خود بازنشستگان بوده و همه توانمان را، از مقدورات و محذورات و شرایط‌‌‌‌مان، در طبق اخلاص گذاشتیم و به میان آوردیم و همیشه گفته‌ایم بیایید با بزرگیِ خودتان، بهترین تصمیم را بگیریم.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی تأکید کرد: قطعاً تمام آرمان‌های مد نظر ما در این حوزه و در زمینه خدمتگزاری مطلوب محقق نشده است. مثلاً آرمان نهایی ما در بخش درمان، درمان رایگان برای همه بازنشستگان است و از ابتدای مسئولیت، تحقق این آرمان را پیگیری کرده‌ایم. در این دولت، تأکید رئیس‌جمهور عزیزمان و معاون اول محترم و وزیر محترم کار همیشه توسعه خدمات بوده و همیشه در این زمینه، همراه و پشتیبان ما بوده‌اند. ما هم در حد توان و مقدورات‌مان کوشیده‌ایم از هیچ تلاشی برای رسیدن به آن آرمان کوتاهی نکنیم و اگر امروز در کشور ۱۳۳ پروژه در حال طراحی و احداث و توسعه داریم، با هدف تحقق آن آرمان است. البته شرایط درآمدی و هزینه‌های ما و اقتضائاتی که در حوزه کلان اقتصاد است، وجود دارد ولی برنامه ما این است که توسعه خدمات را با قدرت و قوت ادامه بدهیم.
موسوی افزود: بزرگان ما در جامعه نقش والایی دارند. امروز اگر امت واحده هستیم، در تک تک خانه‌های ما و مرزهای ما و همه جا، بزرگان و شیوخ ما نقش مهم و اساسی در این زمینه دارند. شاهد بودیم که در روز ۲۲ بهمن، همین مردم و همین بازنشستگان و کارگران و همه عامه مردم از همه اقشار و گروه‌ها چه صحنه‌هایی خلق کردند. ما نسبت به این مردم مدیون هستیم و تا پای جان باید پای کار مردم باشیم. سیاست ما در قبال بازنشستگان، کاملاً شفاف بوده و هیچ برنامه و طرحی را بدون فهم مشترک با بازنشستگان و جدای از آنها پیش نبرده‌ایم و نخواهیم برد. این‌که شما را در کنار خودمان می‌بینیم، به کارهای ما برکت داده است و به خاطر همین، هیچ وقت ترسی از توسعه خدمات نداشته و نداریم. اگر مقدمات کاری فراهم باشد به اتکای این همراهی و همکاری؛ با قدرت وارد میدان می‌شویم. البته ما در شرایط سختی هم وارد این حوزه شدیم. می‌دانید که در ابتدای دوره مسئولیت، برای پرداخت حقوق بازنشستگان هر ماه ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان کسری داشتیم که عدد بزرگی است و لرزه به اندام‌ها می‌اندازد. با همه سختی‌ها، دعا و برکت وجود شما و نظر لطف آقا علی ابن موسی‌الرضا و اهل بیت علیهم‌السلام، همیشه حامی ما بوده و هست. زمانی ستون‌های تأمین‌اجتماعی به لرزه درآمده بود، اما امروز این سازمان، قامت گرفته و محکم ایستاده است. امروز ۴۲ هزار میلیارد تومان در هر ماه بدون یک ریال استقراض از نظام بانکی برای انجام تعهداتمان پرداخت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: حتماً باید مطالبات‌مان را از دولت بگیریم ولی فراموش نکنیم این دولت مردمی با حمایت و همراهی مجلس انقلابی، بی‌سابقه‌ترین تأدیه بدهی را انجام داده است. با تلاش خود شما، ۱۷۰ هزار میلیارد تومان از مطالباتمان را تا به حال در این دولت گرفته‌ایم که از محل آن توانستیم کارهای بزرگی انجام دهیم. بدهی ۱۰۶ هزار میلیارد تومانی در ابتدای این دوره، مثل بیماری “خوره” به جان صندوق تأمین‌اجتماعی افتاده بود که اگر آن را تسویه نمی‌کردیم باید ۲۵ هزار میلیارد تومان سالانه هزینه بابت آن می‌دادیم. صاحبان این صندوق شمایید و آرامش و امنیت خاطر حاصل از این صندوق متعلق به شماست. با همه سختی‌ها و چالش‌هایی که هست، نگاه ما به آینده روشن و امیدوارانه است. مدیریت با رویکرد امیدوارانه داریم و باید تلاش کنیم و سختی‌ها را تحمل کنیم. باید برخی خدمات را در حد اعلا به شما بازنشستگان بدهیم، ولی نتوانستیم و در حد توان خدمات دادیم، ولی با ظرفیتی که شما ایجاد کردید مسائل بزرگی را توانستیم حل کنیم.
موسوی همچنین گفت: توسعه خدمات به‌ویژه برای بازنشستگان جز اولویت‌های راهبردی ماست. به‌اندازه‌ای که بتوانیم با همفکری شما این مسیر را ادامه می‌دهیم. با همه سختی‌ها ما در ریل “آینده‌سازی” قرار گرفته‌ایم و در این مسیر باید مثل گذشته، دست به دست هم دهیم. ما با ادبیات بحران‌سازی‌های افراطی مخالفیم. البته مشکلاتی داریم ولی این صندوق سرمایه بسیار بزرگی دارد که متعلق به شماست.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: همه صندوق‌ها در همه کشورها سیر تاریخی و مسیر مشخصی را طی می‌کنند. صندوق‌ها زمانی جوان هستند و شرایط مالی ایده‌آلی دارند، بعد از طی مدتی به دوران میانسالی می‌رسند و نهایتاً پیری و افول برای صندوق‌ها اتفاق می‌افتد. به اقتضای شرایط، باید مدیریت درست روی صندوق اعمال کنیم. ما طی دو سال گذشته برای جبران ناپایداری صندوق ۲٫۳ میلیون نفر جمیعت جدید به صندوق وارد کردیم و از ابتدای دولت تا پایان سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۷۳ هزار میلیارد تومان منابع جدید پایدار ایجاد شده است. این صندوق دو سال جوان شده است و متوسط عمر آن از ۴۱ سال به ۳۹ سال رسیده است. این نتیجه مدیریت باتدبیر است. البته زمانی هم پنجره فرصت جمعیتی بسته می‌شود. این که درآن شرایط چه باید کرد را محاسبات اکچوئری و تجربه دیگر کشورها، مشخص کرده است. باید روی دارایی‌های صندوق و صیانت از اموال بازنشسته‌ها و افزایش ارزش افزوده سرمایه و دارایی‌ها، تمرکز کنیم آن هم با شاخص‌هایی که در جهان تجربه شده است.
وی تأکید کرد: این کار برای ما شدنی است، چون ظرفیت‌های زیادی در کشور داریم که حتی فراهم‌تر از سایر کشورهاست. به‌عنوان مثال مقام معظم رهبری تا به حال چندین بار به مسئولان اقتصادی و فعالان کسب و کار تذکر داده‌اند که باید معدن و صنایع معدنی جای صنعت نفت را باید بگیرد. این ظرفیت بسیار بزرگی است که قابل استفاده است. ان‌شاءالله این مسیری که طی شده را با همراهی هم و با قدرت ادامه می‌دهیم تا کاستی‌ها و کمبودها جبران شود. در همه عرصه‌ها بازنشستگان موتور محرکه حرکت‌های بزرگ بوده و هستند و در تأمین‌اجتماعی تحولات به برکت وجود شما بوده و در عرصه اجتماع هم همین طور است و ان‌شاءالله ما بتوانیم خدمتگزار خوبی برای بازنشستگان عزیز باشیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.