×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳
افزایش نرخ خرید تضمینی انرژی تجدیدپذیر هنوز ابلاغ نشده است

به گزارش خبرنگار مهر نشست خبری انجمن سازندگان و تأمین کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدید پذیر در اتاق بازرگانی برگزار شد. در این نشست سید محمد جواد موسوی نایب رئیس انجمن با اشاره به اینکه انجمن در سال ۱۴۰۰ تأسیس شده است گفت: این انجمن فعالین صنعت تجدیدپذیر را پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه این انجمن حدود ۲۰۰ عضو شامل شرکت‌های پیمانکار، سازنده، تأمین کننده، مشاور، توسعه دهنده و سرمایه گذار و سایر خدمات نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ۲۴ استان کشور هستند تصریح کرد: تاکنون کمیته‌های سازندگان و پیمانکاران تشکیل شده است و کمیته تأمین کنندگان و مشاوران هفته آینده تشکیل می‌شود.

در این نشست حمید رضا صالحی، رئیس هیأت مدیره انجمن تصریح کرد: انجمن ساتکا پیشنهاد می‌کند که در جهت ترویج انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، یک روز در سال به عنوان روز ملی انرژی‌های تجدید پذیر تعیین شود.

وی تصریح کرد: برای تعیین این روز می‌توان از تاریخ تولد شخصیت‌های برجسته علمی که در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر زحمات فراوان کشیده اند، مانند دکتر فرهنگی، مهندس حاجی سقطی، دکتر بهادری نژاد، دکتر یعقوبی و سایر اساتید استفاده نمود. در این روز تشکل‌ها و فعالین حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر اقدام به برگزاری رویدادها در جهت فرهنگ سازی انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور کنند.

پتانسیل یک میلیون نیروگاه خورشیدی خانگی در کشور

حمید رضا صالحی، خاطرنشان کرد: بیش از ۸۰ درصد یعنی بیش از چهار پنجم از نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده در سال ۲۰۲۱ از نیروگاه‌های تجدیدپذیر بوده است. دنیا به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر می‌رود، ولی ما متأسفانه درجا می زنیم. در برنامه پنجم هدف ۵ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر اعلام شد که به آن نرسیدیم و همان هدف را مجدد در برنامه ششم قرار دادیم و اکنون که در انتهای برنامه ششم هستیم، هنوز به هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نرسیده ایم.

وی گفت: در کشور آلمان حدود ۳۷ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس اغلب روی سقف خانه‌ها احداث شده است. این یعنی حدود و سوم ظرفیت خورشیدی آلمان روی خانه هاست. در حالی که ما در ایران نتوانسته ایم این ظرفیت را فعال کنیم. اگر دولت نرخ خرید تضمینی را بدرستی تعیین کند و تسهیلات مناسب در اختیار مالکین خانه‌ها قرار دهد، توسعه تصاعدی نیروگاه‌های خورشیدی روی سقف خانه‌های مردم ایجاد می‌شود.

به گفته صالحی ما می‌توانیم یک میلیون نیروگاه خورشیدی خانگی در کشور احداث کنیم که پنج هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی می‌شود.

انجمن ساتکا در کارگروهی بصورت منظم شرایط مناقصات ماده ۱۲ را بررسی و پیشنهادات اصلاحی را به ساتبا ارائه کرده است که با همکاری ساتبا روبرو و موجب ۶ اصلاحیه روی اسناد مناقصات شد. ولی اسناد مناقصه هنوز دارای ایرادات فراوان است که اصلاح نشده است. وزارت نیرو نمی‌تواند از بخش خصوصی انتظار ضمانت نامه‌های سنگین داشته باشد ولی خودش هیچ ضمانتی روی پرداخت بهای برق ارائه نکند. من به وزیر نیرو گفته ام که اگر از بخش خصوصی ضمانت می‌خواهید، شما نیز می‌توانید ساختمان وزارت نیرو را به عنوان ضمانت در این پروژه قرار دهید که اطمینان خاطر سرمایه گذاران برای دریافت بهای برق جلب شود.

وزارت نیرو مقصر افت کیفیت نیروگاه‌های خورشیدی انشعابی خواهد بود

در ادامه این نشست محمود کریمی، عضو هیأت مدیره انجمن ساتکا خاطرنشان کرد: چندین سال است که افزایش نرخ‌های خرید تضمینی وزارت نیرو کمتر از تورم و افزایش قیمت تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی است. لذا توسعه نیروگاه‌های خورشیدی انشعابی با رکود مواجه شده است.

وی گفت: ضمن این که تعیین نرخ‌های خرید تضمینی برق خورشیدی به میزان کمتر از مورد نیاز، توجیه پذیری اقتصادی نیروگاه‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و در نتیجه متقاضیان احداث نیروگاه‌ها از تجهیزات با کیفیت پایین و بعضاً تقلبی و اجراهای ضعیف‌تر استفاده می‌کنند، لذا می‌توان گفت که عدم افزایش نرخ به میزان کافی موجب موجب کاهش کیفیت پروژه‌های خورشیدی می‌شود.

ادارات دولتی روی سقف خود نیروگاه‌های خورشیدی نصب کنند

سید محمد جواد موسوی، نایب رئیس هیأت مدیره انجمن گفت: هزاران اداره دولتی در سراسر کشور وجود دارد که مصرف برق قابل توجهی دارند. وزارت نیرو می‌بایست مصوبه هیأت وزیران در خصوص الزام ادارات دولتی به تأمین ۲۰ درصد از برق مصرفی از انرژی‌های تجدید پذیر را اجرا کند. بدین وسیله هم میزان قابل توجهی برق تجدید پذیر تولید می‌شود، که تولید در محل مصرف است، هم مقداری از کسری کشور جبران می‌شود. متأسفانه دستورالعمل ابلاغی وزارت نیرو در اسفند مبهم است و اهرم فشار جریمه روی قبوض را کامل مشخص نکرده است. درخواست ما از وزیر محترم نیرو این است که مصوبه فوق را اصلاح و ابلاغ نماید.

وی گفت: در کشور با کمبود آب مواجه هستیم که موجب بایر شدن زمین‌های کشاورزی بسیاری شده است. اگر دولت محترم برای صاحبین زمین‌های کشاورزی تسهیلات مناسب برای احداث نیروگاه خورشیدی در نظر بگیرد، کشاورزان می‌توانند مزارع خورشیدی بجای مزارع کشاورزی احداث کنند که ضمن عدم نیاز به آب، موجب ایجاد درامد و معیشت جایگزین برای کشاورزان می‌شود.

ده هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در صنایع کوچک و متوسط

محمد حسن غفوری، مدیر اجرایی انجمن گفت: بیش از ۸۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که شامل ۴۷ هزار و پانصد واحد صنعتی هستند. اگر هر کدام از این واحدها ۲۰۰ کیلووات نیروگاه خورشیدی روی سقف خود نصب کنند، نزدیک ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی به ظرفیت کشور اضافه می‌شود که برابر کل هدف اعلامی وزارت نیرو در مجلس در زمان دریافت رأی اعتماد است. اجرایی شدن این موضوع نیازمند افزایش نرخ‌های خرید تضمینی برق به میزان کافی و نیز باز شدن مسیر تسهیلات است. همچنین زمین‌هایی در شهرک‌های صنعتی دوردست وجود دارد که متقاضی ندارند و برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس مناسب هستند، که این موضوع نیازمند صدور پروانه احداث توسط ساتبا است که قول همکاری داده اند.

نامه ۲۰۰ شرکت بخش خصوصی و یازده نماینده مجلس و چهار استاندار به وزیر نیرو

فاطمه حسامی، دبیر انجمن گفت: پنج ماه از سال گذشته است ولی متأسفانه افزایش نرخ خرید تضمینی هنوز ابلاغ نشده است. لذا دویست شرکت بخش خصوصی به وزیر نیرو نامه نوشتند و درخواست افزایش صد درصدی نرخ‌های خرید تضمینی برق خورشیدی انشعابی را داشتند تا احداث این نیروگاه‌ها مجدداً اقتصادی شوند. همچنین تاکنون یازده نماینده مجلس، هفت اتاق بازرگانی از سراسر کشور و چهار استاندار به وزیر نیرو در این خصوص نامه نوشته اند.

وی اظهار کرد: حسن پور نماینده استان کرمان به ما گفته اند که افزایش نرخ حدود ۵۰ درصد حرف غیرکارشناسی است، و در صورتی که وزیر نیرو افزایش نرخ‌های ناکافی را ابلاغ کنند، ایشان را به مجلس احضار و از ایشان حتماً سوال خواهند پرسید.‌

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.