×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
امضای تفاهم‌نامه توسعه میادین نفتی میان گروه مپنا و شرکت ملی نفت ایران

روز جمعه، ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ و در سومین روز از برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، سه‌ تفاهم‌نامه میان شرکت ملی نفت ایران و بخش نفت و گاز گروه مپنا با هدف توسعه برخی میادین نفتی و گازی به امضا رسید.

مدیرعامل بخش نفت و گاز گروه مپنا اظهار کرد: سه تفاهم‌نامه برای سه میدان نفتی و یک میدان گازی امضا شد. بر این اساس، توسعه میدان نفتی بند کرخه به ارزش ۵۰۰میلیون دلار و نرخ پیش‌بینی تولید حدود ۲۰هزار بشکه در روز در برنامه گروه مپنا قرار می‌گیرد.

محمدزاده خاطرنشان کرد: توسعه میدان نفتی بند کرخه نیز با مشارکت صندوق توسعه ملی به عنوان تامین کننده منابع مالی و شرکت توسعه نفت و گاز مپنا به عنوانE&P  پروژه انجام می‌شود.

او در تبیین دومین تفاهم‌نامه مپنا و شرکت ملی نفت ایران گفت: میادین نفتی دانان و دهلران نیز به صورتEPC  خواهد بود که برای اجرای این طرح، بهای یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و افزایش تولید نفت کشور به میزان حدود ۶۰ هزار بشکه در روز پیش‌بینی شده است. میدان نفتی دهلران از میادین مشترک مهم با کشور عراق است و در راستای تعیین تکلیف همه میادین مشترک برای شرکت ملی نفت ایران حائز اهمیت خواهد بود.  

مدیرعامل بخش نفت و گاز گروه مپنا در ادامه افزود: سوابق اجرایی میدان نفتی دانان هم به صورت EPC  در گروه مپنا سپری شده است و این تفاهم‌نامه بین شرکت توسعه نفت و گاز مپنا به عنوان E&P  و شرکت ملی نفت ایران با مشارکت صندوق توسعه ملی امضا شده است.

محمدزاده خاطرنشان کرد: سومین تفاهم‌نامه مربوط به میدان گازی بسیار بزرگ فروزB  در خلیج فارس است که به صورت مشارکت گروه مپنا با صندوق توسعه ملی اجرا می‌شود. برآورد قیمت به عنوان هزینه مستقیم سرمایه‌گذاری پروژه مبلغ ۳میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است و پیش‌بینی می‌شود حدود ۵۷میلیون متر مکعب گاز به زنجیره گازی کشور افزوده شود.

او افزود: با توجه به حجم سرمایه‌گذاری مورد نیاز فروز B، شرکت توسعه نفت و گاز گروه مپنا در حال رایزنی با شرکای خارجی برای توسعه میدان است.

به گفته مدیرعامل بخش نفت و گاز مپنا، زمان اجرایی پروژه دانان و دهلران حدود سه سال، پروژه فروزB  حدود چهار سال و پروژه بند کرخه حدود ۴۲ ماه ارزیابی شده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.