×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳
تسهیلات تامین اجتماعی در پرداخت غرامت دستمزد به مبتلایان کرونا و حذف فرایند معرفی به کار

به گزارش پایگاه خبری تجارت گردان به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مهرداد قریب افزود: به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت فاصله اجتماعی، جلوگیری از ترددهای غیرضرور، حفظ و صیانت از سلامتی بیمه شدگان و همکاران سازمان و تسریع و تسهیل در پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری به بیمه شدگان مبتلا به ویروس کرونا و همچنین در راستای بهبود و به¬روز رسانی فرآیندها در جهت تسهیل در ارائه خدمات و افزایش رضایتمندی مخاطبین، مجوز عدم نیاز به صدور معرفی به کار و استعلام وضعیت در پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری ( در موارد انطباق مدت استراحت با مفاد لیست پرداخت حق بیمه) طی دستورهای اداری در مرداد سال جاری به واحد های اجرایی این سازمان ابلاغ شده است.
وی در مورد ارائه تسهیلات سازمان تامین اجتماعی در زمینه غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه شدگان مبتلا به ویروس کرونا گفت: پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری به بیمه شدگانی که به استناد گواهی پزشک معالج و مستندات مراکز آزمایشگاهی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تست  PCRآنان مثبت اعلام شده، تا عادی شدن شرایط با رعایت موارد ذیل انجام می شود.
قریب افزود: با توجه به تمهیدات پیش بینی شده، بیمه شدگان مبتلا به بیماری کرونا حتی الامکان می¬بایست با مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی eservices.tamin.ir نسبت به ثبت درخواست دریافت غرامت دستمزد و بارگذاری مدارک و مستندات پزشکی مربوطه اقدام کنند.
معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: واحدهای اجرایی این سازمان موظفند به صورت روزانه به درخواست های غیرحضوری مذکور رسیدگی کنند، همچنین در جهت پاسخ به مراجعات حضوری و در موارد خاص لازم است پروتکل های بهداشتی دقیقا رعایت شود.
وی ادامه داد: چنانچه دوره گواهی استراحت پزشکی ارائه شده ۱۵ روز و کمتر باشد، استراحت پزشکی مذکور می بایست بدون انجام تشریفات اداری( مربوط به معرفی به مراجع پزشکی و تکمیل فرم معرفی بکار توسط کارفرما) پرداخت شود.
‏قریب گفت: در صورتی¬که بیمه شده مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شده باشد، پرداخت غرامت دستمزد مربوط به استراحت پزشکی متصل به ایام بستری تا سقف یک ماه بدون نیاز به تایید مراجع معتمد پزشکی سازمان تامین اجتماعی بلامانع خواهد بود. 
وی در مورد حذف فرآیند صدور معرفی به کار واستعلام وضعیت نیز گفت: در مواردی که بیمه شده اقدام به ارائه استراحت پزشکی و یا مرخصی زایمان می کند و حائز یکی از این شرایط باشد، نیازی به صدور فرم معرفی به¬کار یا استعلام وضعیت و تکمیل آنها توسط کارفرما نبوده و شعب تامین اجتماعی می بایست پس از کنترل عدم ترک کار بیمه شده در لیست پرداخت حق بیمه، نسبت به صدور سند غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری اقدام کنند.
معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی افزود: در مواردی که استراحت بیمه شده که به تاییدمراجع پزشکی این سازمان رسیده به واسطه «حادثه ناشی از کار» باشد یا درخصوص استراحت های «عادی»، «حادثه غیرناشی از کار» و «کمک بارداری» که روزهای کسرکار (کارکرد)  در لیست حق بیمه با دوره استراحت تایید شده عیناً مطابقت داشته و یا روزهای کسر کار در لیست حق بیمه کمتر از روزهای استراحت باشد، نیازی به صدور فرم معرفی به¬کار یا استعلام وضعیت و تکمیل آنها توسط کارفرما نیست.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.