×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳
تقسیم سود ۴۰۰هزار میلیارد ریالی شركت فولاد مباركه كام سهامداران پرشمار این شركت را شیرین كرد

به گزارش تجارت گردان به نقل از خبرنگار فولاد، مجمع عمومی عادی سالیانه فولاد مبارکه اصفهان، روز پنجشنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۲، با حضور ۷۷.۲۲ درصد از سهامداران، مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره این شرکت، در سالن اجتماعات نگین نقش جهان اصفهان برگزار شد که پیش از آن نیز جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۱ شرکت فولاد مبارکه با حضور ۷۷.۱۶ درصد از سهامداران برگزار شد و طی آن تغییر موضوع فعالیت و تطابق اساسنامه شرکت با نمونه اساسنامه سازمان بورس مورد تصویب قرار گرفت.

در مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۱ شرکت فولاد مبارکه، با اکثریت آرای سهام‌داران، تقسیم سود ۴۰۰هزار میلیارد ریالی معادل ۵۰۰ ریال به ازای هر سهم این شرکت به تصویب رسید و کام سهام‌داران پرشمار فولاد مبارکه شیرین شد. به گفته امیر خرمی‌شاد، رئیس مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت، سود سهام‌داران حقیقی در تاریخ ۲۱ شهریورماه ۱۴۰۲ به حساب سجام آنان واریز خواهد شد.

فولاد مبارکه؛ توسعه پایدار و تبدیل شدن به صنعت سبز
محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت ضمن تسلیت به منابست آغاز ایام محرم‌الحرام و سوگواری شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام) و خیر مقدم به حاضرین اظهار کرد: استراتژی‌های ما در سال ۱۴۰۱ به ۴ بخش استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود، توسعه کمّی، کیفی و متوازن، توسعه پایدار و تبدیل شدن به صنعت سبز و تمرکز بر نوآوری و فناوری‌های نوین تقسیم شده است.

وی در ادامه افزود: گروه فولاد مبارکه با گذر از مرز تولید سالانه ۱۰ میلیون تن تولید فولاد خام در سال ۱۴۰۱ حماسه‌ای تاریخی آفرید و نسبت بهره‌برداری از ظرفیت نصب‌شده فولاد خام کشور توسط این گروه به ۶۷ درصد رسید. افزایش تولید تختال به میزان ۹۰۰ هزار تن در گروه فولاد مبارکه، نشان‌دهنده افزایش قابل توجه میزان تولید سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال ۱۴۰۰ است.

سرمایه‌گذاری ۱۲۸ هزار میلیارد ریالی فولاد مبارکه در راستای شتاب توسعه
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان این که گروه فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۱ به میزان ۱۲۸ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در راستای شتاب توسعه را محقق کرده است، خاطرنشان کرد: گروه فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۱ با تمرکز بر تولید محصولات ویژه، از ۱۴ محصول جدید ازجمله تختال و ورق فولاد زنگ‌نزن و الکتریکی رونمایی کرد و تولید آن‌ها را در دستور کار قرار داد.

وی ادامه داد: گروه فولاد مبارکه در راستای توسعه متوازن زنجیره ارزش و زیرساخت‌های مورد نیاز خود پروژه‌های بزرگی نظیر احداث و راه‌اندازی واحد نورد گرم ۲، بهره‌برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی، احداث واحد فولادسازی شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری را در دستور کار قرار داده که اتفاقات بسیار ارزشمندی بوده است.

افزایش سود هزار همتی حاصل از اجرای پروژه‌های سیکل ترکیبی و نورد گرم ۲ فولاد مبارکه طی ۳ سال
طیب‌نیا تصریح کرد: میزان سود برآوردی ناشی از اجرای پروژه‌های نیروگاهی و نورد گرم ۲ فولاد مبارکه از سال ۱۴۰۳ تا ۱۴۰۵ به میزان هزار همت افزایش می‌یابد. سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه برای احداث نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر خورشیدی ۵۵ هزار و ۳۸۶ میلیارد ریال، معادل ۲۵۶ میلیون یورو بوده که این پروژه ارزشمند هم‌اکنون توسط گروه مپنا در حال تکمیل است و بخش قابل توجهی از نیاز فولاد مبارکه به انرژی را تامین خواهد کرد.

سرمایه‌گذاری ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی فولاد مبارکه برای مشارکت در اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان به اصفهان
وی در ادامه اذعان داشت: فولاد مبارکه اقدامات قابل توجهی در حوزه معادن ازجمله دست‌یابی به ۵۵ میلیون تن ذخایر قطعی سنگ آهن به صورت مشارکت و ۲۵ میلیون تن به صورت ملکی، اتمام فاز اکتشاف تفصیلی ۴ محدوده و شروع فاز دریافت گواهی کشف ۳ محدوده منتج از پهنه انارک، ایجاد ظرفیت بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن سنگ آهن، استخراج ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن ماده معدنی و باطله و ۶۲۰ هزار تن سنگ آهن داشته است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه در راستای تأمین آب از دریای عمان با اجرای ابرپروژه انتقال آب از طریق شرکت تامین آب صفه بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرده است. “شرکتی مسئولیت‌پذیر برای خلق آینده‌ای بهتر”، به‌عنوان هدف آرمانی گروه فولاد مبارکه تعریف شده و همکاری‌های فنی و پژوهشی با تامین‌کنندگان، مشتریان و مراکز علمی و پژوهشی، استراتژی‌ها، اقدامات و ابتکارات این مجموعه در حوزه پایداری است.

اجرای پروژه‌های نیروگاهی فولاد مبارکه برای کاهش انتشار دی‌اکسید کربن
طیب‌نیا بیان کرد: فولاد مبارکه در راستای توسعه پایدار تبدیل شدن به صنعت سبز، مصرف ویژه آب را به ۲.۲ متر مکعب بر تن فولاد خام رساند و پروژه‌های نیروگاهی زیادی در راستای کاهش انتشار دی‌اکسید کربن اجرا کرد. این شرکت طی سال ۱۴۰۱ در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، به میزان هزار و ۴۲۱ میلیارد ریال در حوزه‌های زیرساختی و عمرانی، ۹۲۱ میلیارد ریال در حوزه‌های عام‌المنفعه، ۵۴۲ میلیارد ریال در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، ۲۰۳ میلیارد ریال در حوزه‌های سلامت و بهداشت و ۱۶۳ میلیارد ریال در حوزه آموزش هزینه کرده است.

تحقق توسعه زیست‌بوم نوآوری با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه در ۵۰ شرکت بالغ دانش‌بنیان
وی عنوان داشت: فولاد مبارکه در راستای توسعه زیست‌بوم نوآوری اقدامات زیادی ازجمله توانمندسازی در جهت تامین نیازمندی‌های روز صنعت، شکل‌دهی به کسب و کارهای نوپا، تربیت نیروی انسانی، توسعه دانش و فناوری‌های پایه انجام داده است. سرمایه‌گذاری در ۵۰ شرکت بالغ دانش‌بنیان، تشکیل ۱۵۰ هسته و استارت‌آپ فناور و حمایت از ۵۰۰ طرح دانشگاهی از دیگر اقدامات فولاد مبارکه برای تحقق توسعه زیست‌بوم نوآوری در سال گذشته بوده است.

اختلاف قابل توجه سودآوری سهام فولاد مبارکه در مقایسه با دیگر بازارها
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه تأکید کرد: فولاد مبارکه از ابتدای بهره‌برداری تاکنون بیش از ۱۳۷ میلیون تن محصولات فولادی را در بازارهای داخلی و صادراتی به فروش رسانده و از مرز صادرات ۲۴ میلیون تن محصولات فولادی تخت و ارزآوری بیش از ۱۰ میلیارد دلاری عبور کرده است.

وی ابراز داشت: عملکرد مالی سال ۱۴۰۱ فولاد مبارکه در مقایسه با سال ۱۴۰۰ به‌گونه‌ای بوده که سود هر سهم به ۸۵۹ ریال، حاشیه سود خالص به ۴۲ درصد و بازده حقوق مالکانه به ۴۶ درصد رسیده است. طی ۱۱ سال گذشته و از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۰، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۵ هزار و ۸۰۰ درصد، قیمت هر دلار ۴ هزار درصد، هر مترمربع آپارتمان هزار و ۷۰۰ درصد و قیمت خودروی پراید ۳ هزار درصد رشد داشته است.

طیب‌نیا ادامه داد: در مقایسه با این بازارها، سهام شرکت فولاد مبارکه با در نظر گرفتن افزایش سرمایه و تقسیم سود نقدی ۱۷ هزار درصد رشد داشته که این موضوع بیانگر اختلاف سودآوری سهام این شرکت برای سرمایه‌گذاران در مقایسه با دیگر بازارهاست. این در حالی است که طی سال‌های اخیر بازدهی سهام فولاد مبارکه بیشتر از بازدهی شاخص کل بازار سرمایه و صنعت گروه فلزات اساسی بوده است.

بازده ۵۶ درصدی سهام فولاد مبارکه در مقایسه با شاخص کل بورس و صنعت فلزات اساسی در سال ۱۴۰۱
وی یادآور شد: ارزش سبد سرمایه‌گذاری‌های فولاد مبارکه در مقایسه با بهای تمام‌شده شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه قابل توجه بوده و روند درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های این مجموعه طی ۵ سال اخیر به ۱۴۷ هزار و ۳۰۹ میلیارد ریال رسیده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه متذکر شد: فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۱ به دلیل اعمال محدودیت‌های انرژی، بخشی از درآمدهای خود را از دست داد و این در حالی است که ازجمله چالش‌های پیش روی ما تامین انرژی و اعمال محدودیت‌های انرژی در فصول تابستان و زمستان است.

وی در پایان بیان داشت: فولاد مبارکه رتبه دوم بورس کشور از لحاظ ارزش بازار را به خود اختصاص داده و بازده سهام این شرکت در مقایسه با شاخص کل بورس و صنعت فلزات اساسی ۵۶ درصد است. نقدینگی در فولاد مبارکه طی سال ۱۴۰۱ به خوبی مدیریت شد و ۳۳ هزار و ۸۰۱ میلیارد ریال، معادل ۱۹۵ میلیون یورو بود.

گزارش حسابرسی فولاد مبارکه برای نخستین بار در سال‌های اخیر مشروط نشد
امیر خرمی‌شاد، رئیس مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۱۴۰۱ فولاد مبارکه پیش از قرائت گزارش حسابرس شرکت، از مدیرعامل و هیئت‌مدیره شرکت فولاد مبارکه به جهت این که برای نخستین بار طی سال‌های اخیر گزارش حسابرسی این شرکت، مشروط نشد و از تمامی جنبه‌های با اهمیت، عملکرد مالی و جریان‌های نقدی گروه و شرکت را به نحو منصفانه نشان می‌دهد، قدردانی کرد.

براساس این گزارش، در این مجمع صورت‌های مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ به تصویب رسید و روزنامه‌های دنیای اقتصاد و صمت نیز به‌عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار این شرکت انتخاب شدند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.