×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳
تمرکز بر فرهنگ سازمانی و تقویت خرده‌فرهنگ‌های مطلوب فولاد مبارکه/ ضرورت درک مفهوم نوآوری در سطوح عمودی و افقی سازمان

 به گزارش تجارت گردان به نقل از خبرنگار فولاد، محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در دیدار نوروزی با مدیران ارشد شرکت‌های زیرمجموعه اظهار کرد: همه‌ساله براساس نامگذاری و انتخاب شعار سال توسط مقام معظم رهبری، یک جهت‌گیری کلی در کشور ایجاد می‌شود و گروه فولاد مبارکه نیز به تبع آن به‌عنوان مجموعه‌ای که در حوزه تولید پیشتاز و پیشران است، همواره دغدغه‌های خود را در قالب اهداف و استراتژی‌هایی به‌صورت سالانه دنبال می‌کند.

وی در ادامه افزود: سال ۱۴۰۳ توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌عنوان سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری شد که گروه فولاد مبارکه نیز بایستی تحقق این شعار را مانند سنوات گذشته سرلوحه خود قرار دهد.

فولاد مبارکه در سال گذشته علی‌رغم محدودیت‌ها، رشد تولید را محقق کرد

مدیرعامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: گروه فولاد مبارکه در سال گذشته علی‌رغم محدودیت‌هایی که داشت، رشد تولید را محقق کرد و این در حالی بود که با شرایط قطع برق و گاز صنایع و محدودیت های موجود، انتظار می‌رفت تولید با بحران مواجه شود ولی زحمات همکاران در برنامه‌ریزی برای عبور از این محدودیت‌ها قابل تقدیر بود. بنابراین رشد تولید آن‌گونه که در شعار سال گذشته نیز مطرح شده بود، به لطف الهی و تلاش همکاران محقق شد و ان‌شاءالله در شعار امسال نیز جهش تولید مدنظر خواهد بود.

مشارکت مردم در جهش تولید نیازمند فراهم‌سازی زمینه‌ حضور مردم در شئون مختلف است

وی ادامه داد: اما در بخش دوم شعار سال ۱۴۰۳ که مشارکت مردم مورد تأکید قرار گرفته، نیازمند برنامه‌ریزی بیشتری برای فراهم ساختن زمینه‌های حضور مردم در شئون مختلف اعم از سرمایه‌گذاری و دیگر بخش‌هاست که لازم است برنامه‌ریزی برای این که فولاد مبارکه در چه حوزه‌هایی می‌تواند جلب مشارکت مردم را ایجاد نماید، تدوین و اجرا گردد.

پیشتازی فولاد مبارکه صرفاً در ابعاد تکنولوژیک نیست

طیب‌نیا تصریح کرد: فولاد مبارکه تا به امروز در مقایسه با متوسط صنعت کشور و حتی برترین‌ها در حوزه رشد تولید، پیشتاز بوده است. این پیشتازی صرفاً در ابعاد تکنولوژیک نیست، بلکه آحاد همکاران گروه فولاد مبارکه در عمیق‌ترین لایه‌های فرهنگی سازمانی پیشتازی کشور را در صنعت هدف خود قرار داده‌اند. آن‌گونه که در فلسفه وجودی سازمان بیان می‌کنیم، فلسفه فولاد مبارکه خلق آینده بهتر برای ایران است.

فرهنگ کار و تولید لازمه تولید حداکثری و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها

وی اذعان داشت: در هر شرکتی فرهنگ کار و تولید نهادینه شده باشد، قطعاً آمادگی لازم برای تولید حداکثری و بهره بردن از ظرفیت‌ها وجود دارد و شرکت‌هایی مثل فولاد مبارکه به همین دلیل آمادگی قبلی و بیشتری برای جهش تولید دارند، چراکه فرهنگ همواره زیربناست و بر خلاف برخی نظریات که خود را ناجی جهان هم می‌دانستند، ما فرهنگ را زیربنای اقتصاد می‌دانیم آن‌گونه که امام خمینی (ره) نیز به نظریه انسان فرهنگی تأکید داشتند.

لبیک فولاد مبارکه به شعار سال ۱۴۰۳ در آغازین روزهای فروردین‌ماه

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه تأکید کرد: فولاد مبارکه با توجه به این که شرایط مختلفی از محدودیت‌ها را طی سال‌های گذشته تجربه کرده، در سال جدید نیز می‌بایست مدیریت هوشمندانه و بهتری جهت افزایش تولید داشته باشد و همکاران ما این موضوع را در لبیک به نامگذاری سال از روز اول فروردین‌ماه و طی آغازین روزهای سال با برجای گذاشتن رکوردهای جدید تولید، علی‌رغم ثبت رکوردهای بالای قبلی به اثبات رساندند. دسترسی به هر هدف ارزشمندی در هر سازمانی مرهون مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق و بلندمدت و مهم‌تر از همه برخاسته از فرهنگ سازمانی موجود در آن مجموعه است.

فرهنگ سازمانی گروه فولاد مبارکه، وجه تمایز این مجموعه با سایر شرکت‌هاست

وی عنوان داشت: تمرکز بر فرهنگ سازمانی در سال جدید برای فولاد مبارکه از اهمیّت ویژه‌ای برخوردار است؛ آنچه که تا به امروز موفقیت‌های گروه فولاد مبارکه را رقم زده و تفاوت‌هایی با سایر سازمان‌های موجود در کشور ایجاد نموده، فرهنگ سازمانی متمایز این مجموعه با سایر شرکت‌ها و سازمان‌هاست که البته با حالت ایده‌آل همچنان فاصله دارد. این شرکت دارای خرده‌فرهنگ‌های مثبتی همچون نگاه بلندمدت و راهبردی در برنامه‌ها و تعیین اهداف، نظم و انضباط کاری و مالی، شفافیت، توجه به توسعه سرمایه انسانی و مواردی از این دست است که نیازمند تثبیت، توسعه و تقویت بیشتر می‌باشد.

ضرورت درک مفهوم نوآوری در سطوح عمودی و افقی سازمان

طیب‌نیا اضافه کرد: طی دو سال اخیر، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود و نوآوری در گروه فولاد مبارکه در مسیر تبدیل شدن به‌عنوان یکی از ابعاد فرهنگ سازمانی در حال نهادینه شدن است. مفهوم نوآوری در جای‌جای فولاد مبارکه و برای کارکنان کلیه نواحی در هر رده‌ای که مشغول هستند باید به یک مفهوم قابل درک تبدیل شود تا همه در عملکرد خود نوآوری داشته باشند؛ این موضوع به‌عنوان بهبود مستمر در بطن فولاد مبارکه وجود داشته است. وقتی صحبت از فرهنگ سازمانی است این‌موضوع صرفاً با رده‌های بالای ساختار سازمان معطوف نخواهد شد بلکه تمام سطوح عمودی و افقی سازمان می‌بایست در عملکرد خود نوآوری داشته، این مفهوم را درک و به منصه ظهور برسانند.

جهش و رکوردهای تولید با کار سریع، دقیق و هماهنگ در یک کُلّ منسجم

وی بیان داشت: فولاد مبارکه در افق اهداف خود زمانی به نوآوری و تولید پایدار می‌رسد که همه کارکنان آن به مفهوم نوآوری و به جایگاه خود در تحقق آن پی برده باشند؛ خودبیگانگی از هویّت کار، آفت سازمان‌های بزرگ است. رکوردهای تولید در فولاد مبارکه به‌گونه‌ای نیست که به‌صورت دستوری محقق شوند، بلکه یک رکورد تولیدی سالانه، ماهیانه و حتی روزانه، وقتی کُلّ منسجم، با سرعت، دقّت و هماهنگ کار کنند تا جهش و رکوردهای تولید محقق شوند. این فرهنگ تفکر سیستمی است که این‌گونه همه ارکان را هماهنگ می‌کند.

گروه فولاد مبارکه در سال جدید به دنبال غنی‌سازی فرهنگ سازمانی است

مدیرعامل فولاد مبار که در پایان با بیان این که تأکید گروه فولاد مبارکه در سال جدید بر غنی‌سازی فرهنگ سازمانی خواهد بود، گفت: در نخستین گام می‌بایست خرده‌فرهنگ‌های مطلوب خود را شناسایی، تقویت و تثبیت و در مواردی در شرکت‌های تابعه ترویج کنیم تا ساختار مستحکم سازمان با تغییر افراد تغییر نکند؛ درصدد هستیم تا فرهنگ فولاد مبارکه را به‌گونه‌ای تثبیت‌ کنیم که از سلوک و رفتار کارکنان آن مشخص باشد که در فولاد مبارکه شاغل هستند، همان‌طور که فرهنگ کار و تولید ژاپنی‌ و حتی فرهنگ شرکت‌های مشهور این کشور همچون «سونی» زبان‌زد است و تدریس می‌شود. در همین راستا با بهره‌مندی از عناصر فرهنگی غنی برای توسعه ارزش‌های فرهنگ سازمانی برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.