×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳
جایگاه کلیدی بازار سرمایه در رشد تولید و مهار تورم

به گزارش تجارت گردان به نقل از بازار سرمایه ایران(سنا)، پیش نشست نهمین همایش بازار مالی با موضوع «نقش بورس کالا در حمایت از تولید و کنترل تورم» با حضور محمدعلی نادعلی، مدیر کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی، محمدحسین رحمتی، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا، سید علی حسینی، عضو هیات مدیره انجمن مالی اسلامی ایران و محمد اسکندری، کارشناس بازار سرمایه امروز ۱۹ دی ماه برگزار شد.

گسترش ابزارهای معاملاتی

محمدعلی نادعلی، مدیر کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی در ابتدای این نشست با بیان این که بورس کالا محلی است که مبادله محصولات انجام می‌شود، گفت: هر چند تا کنون ابزارهای مختلفی در خصوص نوآوری مالی معرفی شده‌اند اما اگر این ابزارها در فضای نامناسب توسعه پیدا کنند، اهداف مورد نظر را محقق نخواهد کرد.

وی با اشاره به نقش و اهمیت ابزارهای مالی در بورس کالا گفت: از آنجا که ساز و کار تعیین قیمت محصول با چالش مواجه است، گسترش این ابزارها می‌تواند کمک قابل توجهی به این موضوع کند.

نادعلی با تاکید بر این که بورس کالا نقش مهمی در اقتصاد وبخش تولید دارد، اضافه کرد: سهم این بازار در تولید باید افزایش یابد.

مولدسازی

وی با بیان این که بازار سرمایه نقش کلیدی در رشد تولید و مهار تورم دارد، توضیح داد: در سال‌های اخیر تلاش شده نظام تامین مالی از بانک محور به بازار محور تغییر کند. بنابراین، از آنجا که هدف نهایی ما رشد تولید است، تخصیص منابع باید به رشد تولید کمک‌ کند تا فعالیت ها به سمت مولدسازی پیش رود.

نادعلی اضافه کرد: بازار سرمایه در صورتی می‌تواند به بخش واقعی اقتصاد کمک کند که نقدینگی موجود در این بازار به سمت بنگاه های اقتصادی و تولیدی و افزایش سرمایه حرکت کند. به بیانی دیگر، این نقدینگی در خدمت تولید باشد.

مدیر کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی ادامه داد: بازار سرمایه و ابزارهای آن باید به تشکیل سرمایه کمک کند چرا که بازار سرمایه بخش مهمی از اقتصاد است.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر بازار سرمایه نقدینگی را به سمت فعالیت‌های تولیدی هدایت کند، ضمن کاهش رشد نقدینگی، شاهد مهار تورم خواهیم بود.

نادعلی با بیان این که بورس نیاز به ثبات دارد تا فعالان بیشتری جذب کند، تاکید کرد: ابزارهای بازار سرمایه به جذب سرمایه‌های خارجی کمک قابل توجهی خواهد کرد.

رشد ۷۰ درصدی در ارزش معاملات

همچنین، محمدحسین رحمتی، معاون توسعه بورس کالا با ارائه آماری از معاملات بورس کالا در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ بیان کرد: ۹۵ درصد معاملات در بازار فیزیکی، ۶۰ درصد صنعتی و معدنی، ۲۹ درصد پتروشیمی و ۱۵ درصد فرآورده‌های نفتی است و این آمارها نشان می‌دهد، با رشد ۷۰ درصدی در ارزش معاملات ۹ ماهه ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده ایم.

رحمتی، شفافیت، تضمین معاملات و کشف قیمت را وظیفه اصلی بورس کالا دانست و افزود: بورس کالا باید بازاری متمرکز، شفاف و قابل دسترسی برای همه بازیگران به وجود آورد.

وی با اشاره به این که بورس کالا، اطلاعات کافی به معامله گران ارائه می کند، گفت: دسترسی به معاملات از شاخص‌های مهم بورس کالا است.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با تاکید بر این که تضامین فعال معاملات از مشتریان در سال گذشته۱۰۰ هزار میلیارد تومان بود، تصریح کرد: نقش بورس کالا در رشد تولید بسیار مهم و پررنگ است چرا که بستر لازم را برای معاملات خریداران و فروشنده فراهم کرده است.

حمایت از تولید، شاه کلید کنترل تورم

علی حسینی، عضو هیات مدیره انجمن مالی اسلامی ایران در ادامه این نشست، بهره‌مندی از نظر نخبگان را در سیر تکمیلی بورس کالا مهم خواند و گفت: اگر خواهان رشد و توسعه هستیم باید از نظر نخبگان برای ارائه راهکارهای مورد نظر استفاده کنیم.

وی حمایت از تولید را شاه کلید کنترل تورم ذکر کرد و افزود: حضور در بازارهای بین المللی به رشد تولید در کشور بستگی دارد.

عضو هیات مدیره انجمن مالی اسلامی ایران، حمایت از نوآوری و بهره وری را ضروری دانست و تصریح کرد: کارایی بازارها با رسیدن به اهداف مورد نظر محقق می‌شود.

حسینی، با تاکید بر این که بازار سرمایه و نهادهای ذیل آن به ویژه بورس کالا سرمایه ملی و با ارزشی است، توضیح داد: منابع انسانی و زیرساخت‌های خوبی برای یک بازار کارا وجود دارد. بنابراین، دولت‌ها باید توجه زیادی به بازار سرمایه و زیرساخت های آن داشته باشند و برای تعالی کشور از آن بهره گیرند.

وی شفافیت در بازار سرمایه را مهم خواند و گفت: اطلاعات کافی دراین بازار در دسترس است و متولیان باید از این اطلاعات جامع بهره‌مند شوند.

حسینی، کاهش رانت‌های قانونی و غیرقانونی را از دیگر مزیت‌های بازار سرمایه ذکر کرد و افزود: با شکل گیری بورس کالا، رانت به طور قابل توجهی کاهش یافت.

کشف قیمت منصفانه

در ادامه این نشست، محمد اسکندری، کارشناس بازار سرمایه نیز، کاهش رانت، افزایش انگیزه مبادله کالا و کشف قیمت منصفانه را از جمله کارکردهای بورس کالا برشمرد و توضیح داد: اگر کاهش هزینه مبادلات را تنها کارکرد بورس کالا را بدانیم، می‌توان گفت این بورس، نقش اصلی خود را در اقتصاد ایفا کرده است.

اسکندری با تاکید بر این که بورس کالا رانت را حذف و به تولیدکننده کمک کرده، بیان کرد: بورس کالا با کاهش رانت در بلندمدت و میان مدت به رشد تولید و مهار تورم کمک خواهد کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.