×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
علائم اولیه بیماری تب کریمه کنگو مانند کروناست/ ۱۰ مبتلا در سال گذشته جان باختند

محمدرضا شیرزادی، رئیس گروه بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان، مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره شیوع بیماری تب کریمه کنگو گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک عفونت ویروسی است که از طریق گزش کنه بین دام‌ها گسترش می‌یابد، اما در دام‌ها علائم خاصی را ایجاد نمی‌کند تا دامدار متوجه شود که دام مبتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو است.

وی ادامه داد: ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به مدت یک هفته در بدن دام می‌ماند و اگر در این مدت دام ذبح شده و قطعه قطعه شود خطر انتقال این ویروس به کسی که این دام را ذبح کرده و یا گوشت تازه آن را قطعه قطعه کرده است وجود دارد. از سوی دیگر گزش کنه آلوده هم می‌تواند باعث انتقال بیماری به انسان شود.

رئیس گروه بیماری‌های بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در سال گذشته ۸۷ مورد مبتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو داشتیم که متاسفانه ۱۰ مورد منجر به مرگ شد. علت اصلی مرگ نیز در این بیماری این است که در بعضی افراد این ویروس شکل شدیدتری دارد و باید پزشکان دقت کنند که اگر کسی با علائمی مانند تب، بدن درد مراجعه کرد و دامدار بود و یا سابقه ذبح دام داشت و یا نشانه گزش یا دستکاری و له کردن کنه داشت باید به فکر تب خونریزی دهنده تب کریمه کنگو باشند.

شیرزادی با بیان اینکه متاسفانه علائم اولیه این بیماری مانند بیماری کرونا است و شامل تب، سردرد و بدن درد است، گفت: سابقه اپیدمولوژیک در تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بسیار مهم است و اگر کسی با همین علائم کرونا به پزشک مراجعه کرد اما سابقه ذبح دام داشت و یا در تماس با دام بوده و یا دارای گزش کنه بود لازم است که در خصوص ابتلا به این بیماری نیز شک کرد.

وی ادامه داد: در سال جاری تاکنون یک مورد تب خونریزی دهنده کریمه کنگو گزارش شده است و تاکنون منجر به فوت نشده است. یک معضل بزرگ در بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو این است که اگر این بیماری در افراد به موقع تشخیص داده نشود به دنبال تب، بدن و درد و سردرد علائم دیگری مانند مواردی از خونریزی در فرد نیز ظاهر می‌شود و ممکن است دچار خونریزی از بینی، خونریزی زیر پوستی، استفراغ خونی، اسهال خونی و… شود و این خون آلوده ممکن است باعث انتقال بیماری به سایر افراد در تماس با او شود. بنابراین یکی دیگر از راه‌های مهم انتقال این بیماری انتقال از فرد مبتلا به افراد سالم است.

رئیس گروه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: پرسنل درمانی و بیمارستان که با بیمار مبتلا به تب خون ریزی دهنده کریمه کنگو در تماس هستند در معرض خطر ابتلا قرار دارند و اگر در بیمارستانی با این بیمار مواجه شوند باید مراقبت کامل صورت بگیرد و بیمار مشکوک به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در بخش‌های ایزوله بستری شده و افرادی که در تماس با این بیمار هستند مانند پزشک و پرستار باید کاملا از وسایل حفاظتی استفاده کنند.

شیرزادی با بیان اینکه تعداد افرادی که به این بیماری مبتلا شده و این بیماری را به سایر افراد خانواده منتقل کرده‌اند نیز کم نیستند، تصریح کرد: بنابراین احتمال اینکه از فرد مبتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیماری به سایر افراد نیز منتقل شود بسیار جدی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انتقال بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق مصرف گوشت یا جگر خام یا نیمه پز نیز امکان‌پذیر است، گفت: روندی که در کشتارگاه‌های صنعتی در خصوص ذبح دام انجام می‌شود این است که لاشه دام پس از ذبح به پیش سرد برده شده که درجه حرارت بین ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد است بعد لاشه دام تا ۲۴ ساعت در دمای ۲ تا ۸ درجه قرار می‌گیرد. این درجه حرارت باعث تغییراتی در گوشت می‌شود که ویروس از بین برود. در کشتارگاه‌های صنعتی لاشه دام این پروسه را طی می‌کند و این روند باعث از بین رفتن این ویروس و بسیاری از عوامل بیماری زای دیگر می‌شود. اما اگر دامی به صورتی غیر بهداشتی ذبح شود و همچنین در هنگام قطعه قطعه شدن و خطر انتقال بیماری برای افرادی که با این گوشت در تماس بوده‌اند وجود دارد. قرار دادن فوری گوشت تازه در فریزر موجب دوام بیماری‌زایی ویروس می‌گرددو پس از رسیدن به درجه حرارت معمولی باعث انتقال بیماری می‌شود.

رئیس بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: ما توصیه می‌کنیم که ذبح دام حتما باید در کشتارگاههای صنعتی انجام شود و پروسه و روند پیش سرد کن برای گوشت طی شود یعنی قرار دادن گوشت در دمای ۲ تا ۸ درجه تغییراتی را در گوشت ایجاد می‌کند که باعث می‌شود ویروس‌ها از بین برود اما وقتی بلافاصله فریز شود این تغییرات در گوشت ایجاد نمی‌شود و بنابراین ویروس از بین نمی‌رود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.