×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳
منابع نفتی ایران رو به پایان نیست

به گزارش تجارت گردان به نقل از مهر، فکور مدیر اکتشافات نفت فکور در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در آینده تنها سه کشور از اکتشافات برخوردار خواهند بود و کشور ایران نیز یکی از آن سه کشور بر اساس مطالعات بین المللی است.

وی ادامه داد: ایران، روسیه و عراق کشورهایی هستند که در آینده از اکتشافات نفت برخوردار بوده و بر اساس مطالعات انجام شده این ادعا که منابع ایران رو به پایان است، صحیح نیست.

فکور افزود: ایران با پتانسیل ترین اکتشافات را به خود اختصاص داده به طوری که حجم هیدروکربوری معادل ۱۶ میلیون بشکه است که از بعد صنایع و سرمایه‌گذاری خوشایند است.

وی تاکید کرد: مجموع مناقصات انجام شده ۸ هزار میلیارد تومان و۳۶۰ میلیون یورو بوده و قراردادهای جاری ۲۷۷۳ میلیارد دلار و ۲۱۳ میلیون یورو بوده است.

فکور ادامه داد: هر کشوری که از نعمت انرژی برخوردار است اقتصاد شکوفاتری خواهد داشت، این نکته را برای همه سرمایه‌گذاران خارجی دارد که ایران در نفت و گاز حرف اول را خواهد زد و برای سودآوری باید وارد بازار ایران شوند.

وی تاکید کرد: یکی از کارهای مهمی که بی‌نظیر بوده، مغناطیس سنجی هوایی توسط هواپیما بوده و تا اعماق ۷ هزار متر زیر زمین بررسی و تغییرات رسوبی زیر زمین شناسایی می‌شود. برای اولین بار این کار در ایران توسط هواپیماهای سبک انجام شده است.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اضافه کرد: قطعات هواپیما جدا شده و تجهیزات مورد نیاز بر روی آن نصب شد و سپس این هواپیما مونتاژ و مورد تأیید سازمان هواپیمایی برای پرواز رسید و برای برداشت اطلاعات هیچ‌گونه پارازیتی نباید ایجاد شود؛ بنابراین هواپیما به‌گونه‌ای طراحی شده که کمترین صدا را داشته باشد.
وی ادامه داد: هواپیما باید در ارتفاع ۶۰۰ تا ۶۵۰ متر سطح زمین حرکت کند و خلبان ماهری می‌طلبد و در کوه‌های زاگرس برداشت اطلاعات مشکل است؛ زیرا زاویه صعود باید تعریف شده باشد.
فکور تاکید کرد: ۱۷۵ هزار کیلومتر از خاک ایران با این هواپیما بررسی خواهد شد، این عدد به معنای یک‌دهم مساحت ایران قرار است به این صورت موردمطالعه قرار گیرد. کاهش زمان پروژه‌های اکتشافی نفت و گاز در کشوری این روش زمان پروژه‌های اکتشافی را به حداقل کاهش خواهد داد.
مدیر اکتشاف افزود: با وزارت آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری در المپیاد زمین‌شناسی امضا شده و ۱۵ نفر از همکاران در مدیریت اکتشافات دانش آموزان را آموزش دادند که توانستند مقام سوم جهانی را به دست آورند.
فکور ادامه داد: اکنون با ۴ کشور برای مطالعات اکتشافی وارد همکاری شده‌ایم، به طور مثال با کشور تاجیکستان وارد مذاکره شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ۱۴ بلوک اکتشافی در ایران تعریف شده، تصریح کرد: با وجود مجوزهای لازم اما به دلیل تحریم هیچ بلوکی واگذار نشده و سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است.
فکور تاکید کرد: یکی از بلوک‌های دریایی ما توسط متخصصان ایرانی، طراحی شده و در آستانه عقد قرارداد است و حجم این بلوک ۳۰ تی سی اف (تریلیون فوت مکعب) و معادل مخزن خانگیران است و در خلیج فارس جهش بزرگی در صنایع ایجاد خواهد کرد.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: با یک کشور آسیایی و ۵ کشور اروپایی وارد همکاری شدیم و در برخی پروژه‌های تحقیقاتی با این کشورها کار می‌کنیم.
وی اضافه کرد: اولین پروژه که بکر است و طراحی آن توسط یک شرکت دانش بنیان انجام شده، پروژه ژئوشیمیایی سطحی است، در این روش باکتری‌های خاصی که در نفت وجود دارد مورد بررسی قرار می‌گیرد.
فکور با بیان اینکه راستی آزمایی این پروژه با لرزه نگاری انجام می‌شود، ادامه داد: در شمال کشور مخازن گازی شناسایی خواهد شد و در جنوب غربی نیز مخازن نفتی کشف شده است.

وی تاکید کرد: روش دومی که انجام شده روش ژئوبوتانی است که بر اساس گیاهان روی زمین و باکتری موجود در آن، شناسایی گاز بوتان در زیر زمین را امکان پذیر می‌کند و حفاری‌های اکتشافی با دقت بالاتری انجام خواهد شد و با اولین حفاری به مخزن برسیم.
فکور گفت: اکنون دستگاه‌ها در کشور موجود است و یکی شرکت دانش بنیان ایرانی با همکاری یکی از دانشگاه‌های کشور تا انتهای سال ۱۴۰۲ اولین چاه اکتشافی با استفاده از این اطلاعات حفاری شود.
وی ادامه داد: در ارتباط با شرکت‌های دانش بنیان که رهبر انقلاب بر آن تاکید دارد، همایشی برنامه‌ریزی شده و از شرکت‌های دانش بنیان که با پارو فناوری نفت و معاونت علمی ریاست جمهوری، شرکت‌های دانش بنیان اکتشافی را شناسایی کرده و انجمن شرکت‌های دانش بنیان اکتشافی را تأسیس کنیم.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اضافه کرد: تا کنون اکتشافات بالغ بر ۹۵ درصد از منابع کشف شده تله‌های طاقدیسی است و تله‌های چینه‌ای در ایران تجربه نشده و یا بسیار اندک بوده است، با اقدامات انجام شده در دشت آبادان و همچنین شمال شرق کشور به موفقیت‌هایی در تله‌های چینه‌ای و ترکیبی رسیده‌ایم و با حفاری‌هایی که انجام خواهد شد، مخازن جدیدی کشف می‌شود.
وی به توجه به نیروی انسانی در این شرکت اشاره کرد و افزود: ارائه خدمات ویژه پزشکی به نیروهای انسانی و خانواده آنها انجام شده است. همچنین طرح طبقاتی مشاغل را در مدیریت اکتشاف به طور کامل اجرا کردیم.
فکور با اشاره به اینکه در سال گذشته ۸ هزار میلیارد تومان و ۳۶۰ میلیون یورو مناقصه انجام شده، گفت: قراردادهای جاری در سال گذشته ۲ هزار و ۷۷۳ میلیارد تومان و ۲۱۵ میلیون یورو بوده و حجم مناقصات و قراردادهای جاری در مجموع معادل ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و ۵۷۵ میلیون یورو بوده است که عدد بسیار بالایی است.
وی افزود: برای اولین بار اکتشاف در بودجه بندی حفاری دومین بودجه را بعد از مناطق نفت خیز جنوب گرفتیم که ۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان بوده که ۱۵ درصد افزایش داشته است.
فکور تاکید کرد: تخصیص بودجه سرمایه این اکتشاف ۳۳ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشتیم و جذب بودجه نیز ۳۱ درصد بیشتر بوده است که نشان می‌دهد حجم عملیات بودجه بالا رفته است.
فکوری با اشاره به اینکه در برنامه هفتم و برای ۵ سال ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه نیاز است، گفت: ۳۶ دکل حفاری فعال خواهد بود.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اضافه کرد: در بعد اکتشاف در خلیج فارس از کشورهای منطقه عقب هستیم، همچنین لرزه نگاری دو بُعدی در خلیج فارس به یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر می‌رسد.
فکوری ادامه داد: تا پایان برنامه هفتم ۳ میلیارد بشکه به ذخایر نفت و ۳۰ تریلیون متر مکعب به ذخایر کشور اضافه خواهد شد که بخشی از آن تا کنون کشف شده است‌.

وی خاطر نشان کرد: یک پروژه پژوهشی عملیاتی در دریای عمان داریم که ۶۳ درصد پیشرفت دارد و ذخایری شناسایی شده و در حال برآورد ذخایر گازی آن هستیم.
فکور با تاکید بر اینکه اولویت اکتشاف مرزهای خشکی و دریا و شناسایی ذخایر گازی است، افزود: در دولت قبل اکتشافات گازی انجام نشد، اما در این دولت این مهم در دستور کار قرار دارد.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در خوزستان، ایلام و … و در تمام مناطق مرزی که احتمال وجود ذخایر باشد فعال هستیم.
به گفته وی، با ۳ شرکت ایرانی برای برون‌سپاری اکتشاف در حال مذاکره هستیم و مقدمات اداری آن در حال انجام است. ارزش اقتصادی این ۳ بلوک ۲.۵ میلیارد دلار است.
فکور با تاکید بر اینکه بخشی برای اکتشاف نفت و گازهای غیرمتعارف تعریف شده، گفت: مخازنی شناسایی و حجم آن مشخص شده است.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران بیان کرد: در خصوص هیدرات‌های گازی روش‌هایی را شناسایی کرده‌ایم و ایران جزو معدود کشورهایی است که بر روی هیدرات‌های گازی کار کرده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.