×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳
نخستین آزمایشگاه تولید زیست توده گیاهان به زودی راه اندازی می شود

 صالحی جوزانی، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در نشست نظارت ستادی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، در تبیین برنامه‌های عملیاتی پژوهشگاه ذیل راهبرد‌های ابلاغ شده در سال گذشته گفت: راهبرد‌های کلان و تخصصی ابلاغی سازمان شامل استفاده از فناوری‌های نوین برای افزایش ضریب امنیت غذایی، پاسخگویی به نیاز بخش اجرا، همکاری با کلیه بخش‌های وزارت جهاد کشاورزی، مشارکت در حل نیاز‌های بخش اجرا و توسعه همکاری‌ها و آینده پژوهی است که در این راستا برنامه ۴ ساله‌ای با برش‌های یک ساله تدوین کرده ایم که در دل آن، اقدامات ۶ گانه‌ای از جمله تعیین کمی نقش و اثربخشی فعالیت‌های پژوهشگاه، برنامه جامع پژوهشگاه در زمینه اصلاح، پیاده سازی مدل‌های بهینه تسهیل انتقال دانش فنی به بخش خصوصی، افزایش پروژه‌های فناوری محور، ایجاد مراکز رشد و جذب شرکت‌های دانش بینان، تدوین برنامه جامع معماری نیروی انسانی و در نهایت برندینگ پژوهشگاه مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته او، در راستای هماهنگی برنامه‌های پژوهشگاه با راهبرد‌های ابلاغی، ضمن آسیب شناسی و بررسی کمی اثربخشی اقتصادی پژوهشگاه طی ۲۰ سال گذشته و مشخص کردن ضعف‌ها و ایرادات موجود در مأموریت‌ها، چشم انداز و برنامه‌های پژوهشگاه هم بازنگری کرده ایم.

جوزانی ادامه داد: مأموریت پژوهشگاه، ایجاد، توسعه و کاربرد فناوری‌های نوین کشاورزی با محوریت فناوری نانو و زیست فناوری با اجرای تحقیقات اولویت دار و مشتری مدار در راستای حل چالش‌های مهم بخش و کمک به توسعه کشاورزی دانش بنیان و شناسایی و حفظ ذخایر ژنتیکی و کمک به توسعه شرکت‌های دانش بنیان است.

او افزود: چشم انداز پژوهشگاه این است که به عنوان یک مرکز پژوهشی نوآور، کارآمد و اثربخش در مسیر توسعه و کاربرد فناوری‌های نوین در حل چالش‌های بخش کشاورزی و تأمین امنیت غذایی گام بردارد.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: اقدام بعدی، تدوین برنامه راهبردی پژوهشگاه بر اساس احصای چالش‌های مهم بخش و بررسی اسناد بالادستی و لحاظ کردن برنامه راهبردی سازمان، راهبرد‌های کلان و طرح‌های کلان سازمان و سند الگوی کشت و برنامه تحول کشاورزی با رویکرد جهادی و رویکرد‌های سند ملی امنیت غذایی بوده که بر اساس آن، اهداف کمی پژوهشگاه تا سال ۱۴۰۴ مشخص شده است.

او ادامه داد: اولویت‌های تحقیقاتی پژوهشگاه، بهبود کمی و کیفی تولیدات کشاورزی مبتنی بر فناوری‌های نوین کشاورزی، تولید نهاده‌ها و فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا و بحث‌های محیط زیست و ذخایر ژنتیکی است که با اولویت‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی، همخوانی دارند.

صالحی جوزانی در پایان از راه اندازی نخستین آزمایشگاه و پایلوت تولید زیست توده گیاهان زراعی و دارویی کشور در پژوهشکده متابولیت‌های ثانویه گیاهی پژوهشگاه خبر داد که به زودی به طور رسمی افتتاح خواهد شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.