×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳
وزارت بهداشت خط ملی ترک دخانیات راه‌اندازی می‌کند

به گزارش تجارت گردان به نقل از وازرت بهداشت درمان وآموزش پزشکی، سعید نمکی در این پیام افزود: اخذ کرسی ریاست نهمین اجلاس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات نیز توسط جمهوری اسلامی ایران دستاورد بزرگی در سطح بین الملل بود که در نتیجه تلاش چندین ساله‌ای فعالان کنترل دخانیات در کشور محقق شد.

وی اظهار داشت: امروزه کشور های دنیا در کنار همه گیری بیماری کوید  ۱۹ که از زمان شروع این بیماری تا کنون موجب مرگ حدود ۳ و نیم میلیون نفر در جهان شده است، با تلفات شدید و پایدارتری ناشی از اپیدمی مصرف دخانیات که سالانه موجب مرگ ۸ میلیون نفر می شود مواجه هستند. طبق مستندات سازمان جهانی بهداشت علاوه بر  اینکه مصرف دخانیات عامل اصلی خطر ابتلا به بیماری¬های غیر واگیر بوده،   مصرف و مواجهه با دود دخانیات خطر ابتلا به نوع شدیدی از بیماری های ویروسی همانند کووید ۱۹ را افزایش خواهد داد.  

وی ادامه داد: درحال حاضر از یک میلیارد و یکصد میلیون نفر از جمعیت جهان که دخانیات مصرف می کنند، ۸۴ درصد ‌درکشورهای درحال توسعه زندگی می‌کنند که نیمی از این مصرف کنندگان به علت ابتلا به بیماریهای مرتبط جان خود را در سنین میان سالی و بهره وری از دست می دهند. این رویداد حاصل طمع صنایع دخانی به بازار بکر مصرف دخانیات در منطقه بوده است که بار سنگین تبعات آن را دولت هایی که به صنعت دخانیات به عنوان یک صنعت پایدار توجه دارند به دوش می کشند؛ غافل از اینکه جوانان و نوجوانان کشورشان هدف اصلی این صنایع برای جایگزینی با جان باختگان دخانیات هستند. عموما، رونق صنعت دخانیات در کشورهای در حال توسعه، همراه با تضعیف قوانین کنترلی و پیشگیرانه از مصرف این ماده مرگ آور است.

نمکی گفت: چانه زنی عوامل این صنایع برای وضع و اخذ مالیات و عوارض کمتر، مستثنی نمودن محیط هایی برای مصرف دخانیات و توسعه صنعت تولید دخانیات و کشت توتون با کارگر ارزان قیمت، ایجاد تنوع در برندهای مصرفی و بسته بندی گمراه کننده، معرفی محصولات جدید، افزودن عطر و طعم به تنباکو، ارایه نمونه های رایگان و نمایش محصولات دخانی در معرض دید عموم، تبلیغات گسترده در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی، رسانه های اجتماعی و تاثیرگذار از این دست مداخلات تضعیف کننده قوانین است، که از یک سو وابستگی آنها به دلیل عدم سرمایه گذاری روی صنایع مادر و کشاورزی محصولات استراتژیک و از سوی دیگر گسترش شیوع مصرف و کاهش بهره وری را به ارمغان می آورد.

وی افزود: پس از گذشت پانزده سال از  اجرایی شدن کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت، با توجه به اهمیت محافظت از سلامت عمومی در برابر ترفند های صنایع دخانی از طریق پیشگیری از شروع مصرف و تشویق مصرف کنندگان به ترک دخانیات  و حمایت از برنامه های کنترل دخانیات در چارچوب تعهدات کشورهای عضو به این معاهده بین المللی، سازمان جهانی بهداشت شعار روز جهانی بدون دخانیات در سال جاری (۳۱ می مصادف با ۱۰ خردادماه)   را «تعهد برای ترک دخانیات» اعلام نموده است.

نمکی اظهار داشت: خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با دارا بودن شبکه عظیم خدمات بهداشت اولیه، خدمات مشاوره ترک دخانیات را به عنوان بخشی از استراتژی جامع کنترل دخانیات، توسط کارکنان خدوم سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی کشور در قالب بسته های خدمت ادغام یافته ارائه می کند. راه اندازی خط ملی تلفن مشاوره ای ترک دخانیات و توسعه این خدمات در بخش خصوصی، در دستورکار معاونت های بهداشت و درمان این وزارت قرار گرفته است تا ان شاءالله با تلاش دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در اجرای قانون و برنامه های ابتکاری نظیر توسعه شهرها و روستاهای بدون دخانیات و با اطلاع رسانی مناسب، شاهد افزایش تقاضای عمومی برای ترک دخانیات و کاهش شیوع مصرف دخانیات باشیم.

وزیزر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت:‌ اخذ کرسی ریاست نهمین اجلاس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات نیز توسط جمهوری اسلامی ایران دستاورد بزرگی در سطح بین الملل بود که در نتیجه تلاش چندین ساله‌ای فعالان کنترل دخانیات در کشور محقق شد. ریاست این کنفرانس جهانی در سال جاری که با حضور ۱۸۲ کشور عضو، ناظران و جمع کثیری از سازمان‌های بین المللی فعال در این حوزه منعقد خواهد شد، موقعیت بسیار خطیری است که همکاری همه سازمان‌ها و دستگاه‌های ذیربط را برای حفظ و تقویت اجرای معاهده بین المللی کنترل دخانیات و قانون جامع کنترل و مبارزه کلی با دخانیات ایجاب می‌کند. حفظ این جایگاه جدا از اهمیت آن در سطح بین الملل، فرصتی است برای عمل به تعهداتمان در جهت پیشگیری و کاهش شیوع مصرف دخانیات که نوید دهنده ارتقای سلامت عمومی و بهره وری، نشاط و رفاه عمومی خواهد بود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.